Dzień Hutnika w Hucie Miedzi Legnica
Zagłębie Miedziowe jest wyjątkowym miejscem, z wyjątkowymi ludźmi i ich tradycjami. W KGHM dwa najważniejsze święta to Barbórka i Dzień Hutnika. Mundury górnicze i mundury hutnicze wpisane są w polską tradycję. Dnia 12 maja 2026r. w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy odbyła się uroczysta Akademia Huty Miedzi Legnica z udziałem wiceprezesa zarządu KGHM Zbigniewa Bryja , Stefana Laskownickiego – Dyrektora Naczelnego ds. Rozwoju w KGHM Polska Miedź S.A. oraz Jakuba Urbanowskiego – Dyrektora Naczelnego ds. Hutnictwa. Prowadzący uroczystą Akademię Mariusz Babicz serdecznie dyrektorów Huty Miedzi CEDYNIA oraz delegację Huty Miedzi Głogów. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych Legnicy z wiceprezydentem Jackiem Baszczykiem i przewodniczącą Rady Miejskiej Karolinę Jaczewską-Szymkowiak, a Powiat Legnicki reprezentował członek zarządu Krzysztof Sowiński. W uroczystościach udział wziął także Prawsołąwny Kapelan Górniczy Ks. prot. Bogdan Repeła. Nie zabrakło dyrektorów Centrali KGHM, dyrektorów oddziałów, prezesów spółek oraz przedstawicieli instytucji, przedsiębiorstw, spółek i urzędów oraz przedstawicieli związków zawodowych.
Uroczystość była przede wszystkim okazją do podziękowań dla hutników za ich codzienną pracę i zaangażowanie. Już na początku spotkania podkreślano, że to właśnie pracownicy są fundamentem sukcesu zakładu i całego regionu. Szczególne słowa uznania do wyróżnionych i jubilatów skierował dyrektor naczelny Huty Miedzi Legnica, Mariusz Rzepczyński.
Najbardziej wzruszającym momentem uroczystości było wręczenie odznaczeń, medali i honorowych zegarków wieloletnim pracownikom. Wśród nagrodzonych znaleźli się zarówno doświadczeni hutnicy z kilkudziesięcioletnim stażem, jak i młodsi pracownicy, którzy dopiero budują swoją zawodową drogę w KGHM. Nie brakowało gratulacji, wspólnych zdjęć i gratulacji od kolegów z pracy.
W odświętnej oprawie, wyjątkowej atmosferze i z udziałem zaproszonych gości uhonorowano pracowników Huty Miedzi Legnica. Prowadzący przypomniał, że podczas uroczystości centralnych Dnia Hutnika w Głogowie, Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę uhonorowani zostali:
Iwona Kowalska, Zbigniew Markowski , Waldemar Piękoś , Mirosław Stodulski oraz Tadeusz Świst.
Odznaczenia honorowe „Za zasługi dla Energetyki” odebrali:
Krzysztof Puszkar i Dariusz Różycki
Listy gratulacyjne i pamiątkowe statuetki (Floriany) za długoletni staż pracy zawodowej 30 lat i więcej podczas Akademi Huty Miedzi Legnica odebrali:
Mirosława DOŚ , Waldemar Malitowski, Marek Koniecko , Radosław Bernacki, Grzegorz Kasprzak, Grzegorz Więckiewicz, Grzegorz Babiarzyk i Łukasz Mietłowski.
Z okazji Dnia Hutnika stopień GENERALNEGO DYREKTORA HUTNICZEGO III Stopnia otrzymał Dyrektor Naczelny Oddziału Huta Miedzi Legnica, Mariusz Rzepczyński.
Podczas dzisiejszej uroczystości, decyzją Prezesa Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. za szczególne zasługi w rozwój Polskiej Miedzi honorowe odznaki „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A.” otrzymali :
Wiesław Cedzidło , Jacek Kupiec , Waldemar Polński i Marek Uryszek
Nie mogła się odbyć tak uroczysta Akademia bez nadania Dyrektorskich Stopni Hutniczych . Decyzją Prezesa Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Dyrektorskie Stopnie hutnicze otrzymali: – Dyrektor ds. Technicznych – Łukasz Szwancyber – Dyrektor Hutniczy 2-go stopnia oraz Dyrektor ds. Produkcji – Daniel Kublik- Dyrektor Hutniczy 3-go stopnia.
Dyrektorskie nominacje wręczył wiceprezes KGHM- Zbigniew Bryja.
Ale to nie koniec uhonorowywania zasłużónych pracowników Huty Miedzi Legnica, zakładu wyjątkowego na gospodarczej mapie Dolnego Śląska…
Postanowieniem Dyrektora Huty Miedzi Legnica za szczególne zasługi w rozwój Oddziału, W Sali Królewskiej wręczono odznaki „ZASŁUŻONY DLA HUTY MIEDZI LEGNICA”.
Otrzymali je:
Małgorzata Nowicka-Krasoń – Dział Administracji i Kadr (TAK), która pracuje od 2007 roku. Obecnie pełni funkcję Starszego Specjalisty ds. Pracowniczych w Dziale Administracji i Kadr. Czas wolny najchętniej spędza w gronie rodziny i przyjaciół – na rozmowie, przy ulubionej książce lub dobrym filmie.
Jan Kowal – Dział Kontroli Jakości – pracę w Hucie Miedzi Legnica rozpoczął w 1994 roku. Od początku związany z Działem Kontroli Jakości, obecnie pełni funkcję Starszego Mistrza. Czas wolny najchętniej spędza na czytaniu książek. Jego pasją są też wyprawy rowerowe oraz podróże, w zależności od sezonu – górskie lub nadmorskie.
Adam Gil – Magazyn Wyrobów Gotowych – zatrudniony jest w Hucie Miedzi Legnica od 1989 roku. Obecnie pełni funkcję Mistrza w Magazynie Wyrobów Gotowych. Po pracy lubi chodzić na długie spacery z psem. Jego momentem na relaks jest także sport, od wielu lat kibicuje miejscowemu zespołowi – Miedzi Legnica.
Zdzisław Borkowski – Wydział Elektrorafinacji Miedzi – pracę w Hucie Miedzi Legnica rozpoczął w 1988 roku. Od samego początku związany jest z Wydziałem Elektrorafinacji Miedzi, gdzie obecnie pełni funkcję Elektrolizerowego Metali Nieżelaznych. Czas wolny spędza na rodzinnych wycieczkach górskich, grze w szachy, pielęgnowaniu ogrodu. Sportowe pasje to narciarstwo i piłka nożna, w której odnosił sukcesy w młodości.
Sławomir Olech – Wydział Rafinerii Ołowiu – w Hucie Miedzi Legnica pracuje od 2008 roku. Od początku jest pracownikiem Rafinerii Ołowiu, gdzie zajmuje stanowisko Rafiniarza Metali Nieżelaznych oraz pełni zaszczytną funkcję członka oddziałowego Pocztu Sztandarowego. Po pracy szuka równowagi w tym, co daje mu energię. Góry to jego prawdziwa pasja i właśnie tam znajduje odpoczynek. Lubi podróżować, poznawać nowe miejsca i ludzi. Jest też majsterkowiczem.
Zbigniew Kociołkowski – Wydział Rafinacji Ogniowej Miedzi -rozpoczął pracę w Hucie Miedzi Legnica w 1989 roku. Obecnie pracuje na stanowisku Rafiniarza Metali Nieżelaznych, Wydział Rafinacji Ogniowej Miedzi. Pasjami Zbigniewa Kociołkowskiego są wędkarstwo i podróże na motocyklu.
Tomasz Starosta – Wydział Pieców Szybowych – rozpoczął pracę w Hucie Miedzi Legnica w 2000 roku. Obecnie jest Mistrzem zmianowym w Wydziale Pieców Szybowych. Jego zainteresowania to podróże, jazda na rowerze oraz historia XX wieku. Pan Tomasz czynnie działa w klubie HDK PCK „Hutnicza Krew”, utworzonym przy naszym Oddziale. Zawsze chętnie bierze udział w akcjach wolontariackich organizowanych przez KGHM Polska Miedź S.A.
Łukasz Wojtusik – Wydział Pieców Szybowych – rozpoczął pracę w Wydziale Przygotowania Wsadu w Hucie Miedzi Legnica już ponad 31 lat temu. Obecnie pełni funkcję sternika transportu wsadu i p.o. mistrza. Zainteresowania Łukasza Wojtusika to piłka nożna i jazda na rowerze. Czas wolny chętnie spędza także na działce.
Adrian Turek – Wydział Elektryczny – pracuje w Hucie Miedzi Legnica od 2020 roku. Od początku związany z Działem Głównego Energetyka, gdzie obecnie zajmuje stanowisko Starszego Specjalisty ds. elektrycznych i paszportyzacji w Wydziale Elektrycznym. W czasie wolnym odnajduje spokój podczas wycieczek rowerowych, jego pasją jest też pływanie.
Wojciech Maziarz – Wydział Utrzymania Ruchu Mechanicznego , który w Hucie Miedzi Legnica pracuje ponad 45 lat, od 1980 roku. Obecnie zajmuje stanowisko ślusarza-spawacza w Wydziale Utrzymania Ruchu Mechanicznego w Dziale Głównego Mechanika. Zainteresowania Wojciecha Maziarza to przede wszystkim sport, głównie piłka nożna i muzyka – był akordeonistą w zespole muzycznym. Wolne chwile najchętniej spędza z rodziną.
Wyróżnienia wręczali: Dyrektor Naczelnego Huty Miedzi Legnica, Mariusz Rzepczyński i Dyrektor Naczelny ds. Hutnictwa w KGHM Jakub Urbanowski
Odznakę „ZASŁUŻONY DLA HM LEGNICA” otrzymał również Anrzej Kubiś – emeryt Huty Miedzi Legnica. Andrzej Kubiś pracę w Hucie Miedzi Legnica rozpoczął w 1976 roku. Przez 45 lat związany był z obszarem pirometalurgii, a ostatnio zajmowane przez Niego stanowisko to Konwertorowy Metali Nieżelaznych. Od dziecka pasją Andrzeja Kubisia było wędkarstwo – ma dwa stawy rybne z karpiami. Interesuje się także myślistwem. Należy do Koła Łowieckiego „Miedziak”.
Święto Hutników Polskiej Miedzi nie mogło się obejść bez nadania Stopni Hutniczaych…
STOPIEŃ HUTNICZY nadany postanowieniem Prezesa Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. otrzymali:
IWONA KOWALSKA , Tomasz BUJEWSKI , Tomasz ZIOBRO , PIOTR RYTWIŃSKI , ADAM GIL , GRZEGORZ WIĘCEWICZ , TOMASZ SKRZYPCZAK , ADAM CZACHOR , PIOTR MAŁY , MIROSŁAW ZIELIŃSKI , PRZEMYSŁAW KOPACZEWSKI , PAWEŁ PŁÓCIENNICZAK , JĘDRZEJ SOCHA , PIOTR ZAJĄCZKOWSKI , PIOTR KMIETOWICZ , PRZEMYSŁAW GRABDA , JAROSŁAW MRÓZ , DARIUSZ CIEMAŁA , DAMIAN SZWAJA , ADRIAN PINTSZER , ZBIGNIEW KAWECKI , SYLWESTER WOŹNIAK , MARCIN PODSIADŁO , PIOTR HORBACZ , SŁAWOMIR SOBCZYSZYN , KRZYSZTÓW TYMKÓW , PAWEŁ SIECLA ,PAWEŁ SOLECKI , ANDRZEJ STRZAŁKOWSKI , ARTUR TRUBNY , BRATYSŁAW SMOLIŃSKI , IRENEUSZ MANDES i ŁUKASZ ANDRUCHÓW .
Po obejrzeiu filmu pokazującego proces technologiczny w Hucie Miedzi LEGNICA, Dyrektor Naczelny Oddziału Mariusz Rzepczyński uhonorował DYPLOMAMI UZNANIA pracowników huty.
Są to: SYLWIA BOCHENEK , BOGUSŁAW SZWAJKA , MIECZYSŁAW SUSZEK , URSZULA BRANIA , PRZEMYSŁAW KOPACZEWSKI , MARCIN KASPER , PAWEŁ KOCZAJ , RAFAŁ KAWCZAK , GRZEGORZ KULIKOWSKI , MAREK PIĘDZIOCH , MARIUSZ KOWALSKI , AGATA SZANTALEWICZ , TOMASZ KASPER , ZBIGNIEW KAWECKI , RADOSŁAW SZKLARZ , KRZYSZTOF HAMPEL , SEBASTIAN PĘKALA, ANDRZEJ BENDKOWSKI , MICHAŁ ATTINGER, DANIEL JAŚKIEWICZ RADOSŁAW RYMKIEWICZ , ALICJA IZBIŃSKA , WACŁAW PIĘDZIOCH , TOMASZ ADAMEK , DARIUSZ NOWACIŃSKI , JERZY SASIŃSKI , ROBERT SALAMANDRA , JACEK KUPIEC , MIROSŁAW STODULSKI .
Nie zabrakło wręczania zakładowych nagród: okolicznościowego Zegarka za jubileusz 25 lat pracy oraz Ryciny za 25 lat nieprzerwanej pracy zawodowej w Hucie Miedzi Legnica.
Jubileuszowe wyróżnienia otrzymali :
KRZYSZTOF KOZAK , MARCIN KAŁUŻNY , MACIEJ BAKA , TOMASZ SZYDŁOWSKI , TOMASZ JAKUBÓW , GRZEGORZ OMAŃSKI, SEBASTIAN PASTWA , SEBASTIAN SZCZUKIEWICZ , MAREK SZYDŁOWSKI , DARIUSZ RÓŻYCKI , BOLESŁAW OLAK , MARIUSZ KROTLA , WOJCIECH MANYŚ , KRZYSZTOF KOWALIK , PAWEŁ OSTROWSKI , WOJCIECH REJCZYK , TADEUSZ GAJDZIS-JACEWICZ , JACEK KLUS , ARKADIUSZ MIKOŁAJEWSKI , MARIUSZ TUBICZ , MARIUSZ CHOLEWA .
W części artystycznej zebrani wysłuchali znakomitego recitalu Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy im. Fryderyka Chopina, którą poprowadziła Anna Wagner.Po koncercie jej oraz dyrektor Lucynie Huzarskiej serdecznie za uświetnienie hutniczego święta w Legnicy podziękowali: Mariusz Rzepczyński Dyrektor Naczelny HML oraz Grzegorz Styrkowiec Dyrektor ds. Pracowniczych HML.
Za: e-legnickie.pl
Fot. Ewa Jakubowska


































